A vizitdíj megosztó témájában kérdeztük az utcán szembe sétáló járókelőket.
A megkérdezettek nagy része nem támogatná a vizitdíj újbóli bevezetését. Többen anyagi okokra hivatkoztak, illetve hozzátették azt is, hogy nem ebben látják az egészségügyi helyzet megoldását. Úgy tartják nem ez oldaná meg a valós problémákat, továbbá hivatkoztak arra is, hogy nem egyértelműek a fizetési szabályok sem. Nem utolsó sorban a hosszú várakozási időt sem oldaná meg a vizitdíj újbóli bevezetése.
A megkérdezett fiatalok egyöntetűen azt válaszolták, hogy nem is emlékeznek a vizitdíj fogalmára, ami érthető ugyanis nagy részük valószínűleg még a 10. életévüket sem tölthették be akkor.
Akik igennel válaszoltak, azért válaszoltak igennel, mert ettől remélnék a rövidebb várakozási időt, és szerintük ez élhetőbb körülményeket eredményezne az egészségügyben.
A vizitdíjat 2007. február 15-től 2008. március 31-ig fizették, azok akiknek kellett.
A vizitdíj összege alkalmanként 300 forint volt. Voltak azonban olyan esetek, mikor emelt összegű vizitdíjat kellett fizetni, ez minden olyan esetben volt érvényes, ha a betegellátás a rendelőn kívül történt.
600 forintos összeget fizettek azok, akik rendelőn kívül vették igénybe az ellátást, illetve azok , akik nem a saját körzetükbe mentek el a háziorvosukhoz.
1000 forintot, ha a az ügyeleti ellátást indokolatlanul vették igénybe. Illetve ha beutalóköteles ellátást beutaló nélkül vették igénybe.
A vizitdíj azonban nem vonatkozott mindenkire, akik mentesültek:
- a 18 év alattiaknak
- akik tartós orvosi kezelésben részesültek
- kismamáknak
- a Honvédség, a hivatalos katasztrófavédelmi szervek, a rendvédelmi szervek tagjainak
- azon véradók, akik legalább 30 alkalommal adtak teljes vért
- meghatározott szűrővizsgálatokon megjelenőknek
- járványügyi, népegészségügyi ellátásban részesülőknek
- a hajléktalanoknak
- a sürgősségi vagy kötelező gyógykezelésben részesülőknek
- akik ugyanazon szolgáltatónál egy nap a második vagy többedik járóbeteg-szakellátást vették igénybe (és a vizitdíjat az első esetben már megfizették)
Vannak pro és kontra érvek a vizitdíj kérdésével kapcsolatban:
A kontra érvek szerint a vizitdíj fizetése etikátlan és rombolhatja az orvos és páciens közötti kapcsolatot. Sokak szerint ez nem is bevételt jelentene, hanem a korábbi elmaradt fejlesztéseket próbálnák ezzel pótolni. A fizetési szabályok pedig nem egyértelműek.
A pro érvek között szerepel, hogy a vizitdíjjal jelentősen hozzá lehetne járulni a háziorvosok praxisbevételéhez, ebből kifolyólag az orvosok kevésbé lennének kitéve a politikai viszályoknak is és függetlenebbek tudnának maradni. A jelenleg kialakult egészségügyi helyzet pedig sokszor arra kényszeríti a betegeket, hogy magánklinikákhoz forduljanak, ami sokkal nagyobb anyagi kiadásokat is követel.