A Biden-kormány csütörtökön közölte, hogy befejezi az ország legnagyobb nemzeti erdőjében – az alaszkai Tongass Nemzeti Erdőben – a nagyméretű, öreg faanyagok értékesítését. Helyette az erdő helyreállítására, rekreációjára és egyéb nem kereskedelmi célú felhasználására fog összpontosítani – számolt be a nemzetköz AP.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma – amelybe az Erdészeti Szolgálat is beletartozik – azt is közölte, hogy lépéseket tesz a Trump-kormány tavalyi döntésének visszavonása érdekében. A legutóbbi elnök feloldotta a 2001-es fakitermelésre és az útépítésre vonatkozó korlátozásokat a délkelet-alaszkai esőerdőben. Ez a terület élőhelyet biztosít a farkasoknak, medvéknek és lazacoknak.
A minisztérium elmondása szerint ennek a védelemnek a helyreállítása a Tongassban:
„a stabilitást és biztonságot jelentené a világ legnagyobb mérsékelt éghajlatú őserdőinek 9,3 millió hektárjának megőrzésében”.
A tervek szerint a jövő hónapban megkezdik a szabályalkotási folyamatot. Ez lehetőséget ad a nyilvános véleményezésre – mondta Larry Moore, az Erdészeti Szolgálat szóvivője.
Környezetvédő csoportok üdvözölték a bejelentést
„Az idős erdők kulcsfontosságúak az éghajlatváltozás kezelésében, ezért az útmentes szabály visszaállítása a Tongassban kritikus fontosságú, mivel kimondta, hogy a védelmet érintő erdőkben nem lehet utat építeni és fát kitermelés céljából kivágni”
– hangsúlyozta Andy Moderow az Alaska Wilderness League elnevezésű csoport képviselője. A Tongass durván 16,7 millió hektáros területéből több mint 9 millió hektárra vonatkozik az útépítési tilalom.
Randi Spivak, a Biológiai Sokféleség Központjának közterület-programigazgatója elmondta, hogy az öreg fák „szénraktározó bajnokok” és árnyékolják a lazacok patakjait a Tongassban.
„Meg kell őriznünk, azokat a dolgokat, amiket kaptunk”
– nyilatkozta Spivak az öreg fákról.
Hozzátette: „Nem helyettesítheti őket, életünk során semmi.”
A republikánus ellenzék tiltakozik
Mike Dunleavy alaszkai kormányzó, republikánus, bírálta a bejelentést. Elmondása szerint hogy a délkelet-alaszkai közösségeknek „alapvető hozzáférésre van szükségük, mint például az utak, valamint az utak által nyújtott gazdasági és erőforrás-fejlesztési lehetőségekre”. Dan Sullivan amerikai szenátor, az alaszkai republikánus kongresszusi küldöttség tagja, kiemelte, hogy az útépítéseket akadályozzák a fakitermelési korlátozások.
A Tongass nagyjából 16,7 millió hektárjából több mint 9 millió bejáratlan területnek számít a tavalyi szövetségi környezeti áttekintés szerint. Tehát a Tongass többsége természetes állapotban van. Az erdő az egyik legnagyobb, viszonylag ép mérsékelt éghajlatú esőerdő a világon.