Mahmud Ahmadinezsád, az Iráni Iszlám Köztársaság volt elnöke Twitter-posztban fejezte ki szolidaritását Ukrajnával.
Az egykori iráni elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt is méltatta posztjában, melynek szövege magyarra lefordítva így hangzik:
The great nation of #Ukraine
— Mahmoud Ahmadinejad (@Ahmadinejad1956) March 2, 2022
President #Zelenskyy
Your honorable and almost unrivalled resistance uncovered the Satanic plots of enemies of mankind.
Trust that the great nation of #Iran is standing by you,while admiring this heroic persistence .
Pikáns adalék, hogy Ahmadinezsád elnöksége idején oroszbarát politikát folytatott, miközben az egyik leghangosabb kritikusa volt az Egyesült Államoknak. A hazáján belül is meglehetősen ellentmondásos megítélésű egykori iráni elnök Izraelt nem tekintette független államnak, sőt, többször a zsidó állam elpusztításával is fenyegetőzött. A holokausztot több ízben tagadta, véleménye szerint csak egy „ürügy volt arra, hogy a palesztinok földjén a cionista államot megalapíthassák”.
Ahmadinezsád egyébként nagyon aktív Twitter-felhasználónak számít. Gyakran megnyilvánul politikai kérdésekben, de előszeretettel nyilvánít véleményt sportról és amerikai rapperekkel kapcsolatban is.
Az iráni orosz befolyás miatt zsákutcába sodródhatnak a bécsi tárgyalások is
Az iráni társadalom megosztott az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban. Egyes hangok szerint a Nyugat hatalmai nem nyújtanak kellő támogatást az ukránoknak, míg mások véleménye az, hogy túl nagy az oroszok befolyása az iráni külpolitikára, így ők ezért bírálták a háborút.
Az ukrajnai orosz invázió felerősítette a spekulációkat az iráni nukleáris megállapodásról szóló bécsi tárgyalásokkal kapcsolatban is. A Reuters információi szerint egyre jobban akadozik a párbeszéd, továbbá több szakértő is arra figyelmeztetett, hogy az iráni orosz befolyás zsákutcába sodorhatja a tárgyalásokat.
A 2015-ös nukleáris egyezmény helyreállításáról szóló egyeztetések Joe Biden amerikai elnök tavalyi hivatalba lépését követően kezdődtek meg, miután elődje, Donald Trump felmondta a szerződést 2018-ban, az iráni rakétaprogramra hivatkozva.
A megállapodás értelmében a nagyhatalmak feloldották az Iránnal szembeni szankciók jelentős részét, cserébe pedig Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét. Az amerikai szankciók visszaállítása után azonban Irán is elkezdte felmondani vállalt kötelezettségeit, és a szerződés szerint tiltott fejlesztésekbe kezdett.
Az atomalku újjáélesztését célzó bécsi tárgyalások hosszú időn keresztül nem vezettek eredményre, amiért az Egyesült Államok és Irán kölcsönösen egymást hibáztatja.
Kiemelt kép: Getty