Ezt állítja az Energoatom, az ukrán állami atomenergetikai vállalat.
A Telegram-csatornájukon közzétett közleményükben azt írják, a Csernobil és Kijev közötti, 750 kV-os nagyfeszültségű vezetéket „a megszállók által okozott károk következtében mostanra már lekapcsolták”.
Az Energoatom szerint emiatt radioaktív anyagok is kikerülhettek az atomerőműből, mivel nem tudják hűteni a nukleáris fűtőelemeket. Az áramellátás helyreállítása sikertelen volt a közelben zajló harcok miatt.
Az Energoatom közleményében az olvasható, hogy a csernobili atomerőműnél körülbelül 20 ezer kiégett fűtőelemet tárolnak, melyek folyamatos hűtést igényelnek. Áramellátás hiányában azonban a szivattyúk működésképtelenek, ennek következtében a hűtőmedencék hőmérséklete emelkedésnek indul, gőz képződik, ezáltal radioaktív anyagok kerülnek a vízbe.
Csernobilban közben bekapcsolták a vészhelyzeti dízelgenerátorokat, de ezek csak 48 óra folyamatos működésre képesek.
A veszélyre Twitter-posztjában hívta fel a figyelmet Dmytro Kuleba Ukrajna külügyminisztere is.
„A tartalék dízelgenerátorok 48 órás kapacitással rendelkeznek a csernobili atomerőmű áramellátásához. Ezt követően a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolójának hűtőrendszerei leállnak, így a radioaktív anyagok szivárgása fenyeget” – írja posztjában. „Putyin barbár háborúja egész Európát veszélybe sodorja. Azonnal abba kell hagynia” – tette hozzá a külügyminiszter.
Reserve diesel generators have a 48-hour capacity to power the Chornobyl NPP. After that, cooling systems of the storage facility for spent nuclear fuel will stop, making radiation leaks imminent. Putin’s barbaric war puts entire Europe in danger. He must stop it immediately! 2/2
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 9, 2022
Az orosz megszálló csapatok néhány nappal ezelőtt foglalták el Csernobilt, a BBC szerint az ott dolgozó több száz ember azóta nem hagyhatta el területet.
Eközben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség azt közölte, hogy a csernobili radioaktívhulladék-tároló létesítményeket figyelő rendszerek már nem küldnek adatokat az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezetének.
(Reuters)