2021 nyarán végre kitárhatta kapuit néhány fesztivál Magyarországon. Ez persze nem azt jelenti, hogy automatikusan heyreállt az előadóművészek élete. A fesztiválok szervezőinek nem kis kockázatot jelentett, hogy a saját rendezvényeiket megszervezzék.
A Music Hungary Szövetségnek számos kísérlete, próbálkozása volt arra, hogy a zenei szektort a koronavírus járványból valahogyan kisegítse. Írásos megkeresésünkre a szövetség elmondta, hogy jelenleg két témával foglalkoznak nagyon:
„Ez a koncert- és fesztiváljegyek áfájának 5%-osra csökkentése (erről itt található egy rövid összefoglaló), illetve szintén kiemelt téma, hogy a nyitás ellenére sajnos nagyon nagy bajok vannak: a vidéki klubok az alacsony átoltottság miatt 10-20%-os kihasználtsággal üzemelnek, sokan újra be is zártak, de még a fővárosi szabadtéri helyek (pl. Park, Kobuci) is bajban vannak sok koncerttel. A Tixa ugyanezt a tapasztalatot erősítette meg a napokban.” – írta válaszában a szövetség.
Feszitválszervezőket is felkerestünk, mivel a kérdés továbbra is fenn állt: hogyan lehetett úgy fesztiválokat szervezni, hogy nem lehetett tudni, lehetnek-e egyáltalán ilyen rendezvények? A Campus fesztivál programigazgatója, Süli Adrás és Oszkó-Jakab Natália a Művészetek Völgye általános igazgatója válaszoltak cikkünk megjelenéséig.
Állandó bizonytalanság kíséri a munkánkat
Az idei fesztiválszezont össze lehet-e hasonlítani a korábbi évek nyaraival, vagy egészen máshogyan kellett most egy szervezőnek dolgoznia, mint a koronavírust megelőző időszakban?
Süli András: Semmiképp nem ugyanolyan. Olyan tényezők épültek bele az életünkbe és a munkánkba, amelyekkel korábban egyáltalán nem is számoltunk. A legfőbb faktor az állandó bizonytalanság, amely a munkánkat kíséri. Ezen kívül olyan dolgokra, faktorokra kell odafigyelnünk a szervezés során, amelyekre nem volt még példa. Ami a legkomolyabb nehézséget jelenti most, hogy a szokásosnál sokkal rövidebb időnk maradt kampányra, a fesztivál kommunikálására, hírének eljuttatására.
Oszkó-Jakab Natália: Próbáltunk ugyanúgy szervezni mindent, de arra fel kellett készülnünk, hogy lehet, hogy sokminden nem valósul meg. Egyrészt lelkiekben, másrészt konkrét tervek szintjén is számolnunk kellett B, C, D megoldásokkal. Mindent nagyon alaposan előkészítettünk, hogy tudjunk gyorsan és rugalmasan reagálni a fesztivál időpontjában aktuális helyzetre és a lehető legtöbbet tudjuk kihozni abból, megőrizve a Művészetek Völgyétől megszokott nívót és hangulatot.
Az idő kevés lett volna
Korábban (kockázatot vállalva) kezdtétek-e el szervezni a fesztivált, vagy csak akkor, amikor már biztosan lehetett tudni, hogy lehet ilyen jellegű rendezvényeket tartani? Ha utóbbi, akkor partnerek voltak-e ebben a fellépők, tudva, hogy a szervezésnek utolsó utáni pillanatra maradt a munka neheze?
Süli András: Természetesen annyi idő alatt egy 200 fellépőt és 14 programhelyszínt felvonultató fesztivált nem lehetett volna összehozni, amennyi az enyhítések bejelentése óta eltelt. A lezárások ideje alatt is dolgoztunk, számolva azzal, hogy esetleg nem lesz értelme. A program összes fontosabb pontja már megvolt, így vágtunk neki május végén a finomhangolásnak. Természetesen a fellépők is megszokták, hogy nagyfokú rugalmasságra van szükség mindenkitől ebben az időszakban.
Oszkó-Jakab Natália: A Művészetek Völgye szervezése egy teljes évet lefed. 1800 programunk van 40 helyszínen, ez rengeteg előadót, különböző technikai- és eszközigényeket jelent, nem lehet az utolsó pillanatban nekikezdeni. A fellépők természetesen abszolút partnereink voltak és azzal, hogy mi már ősztől szerveződtünk, felkértük az előadókat, tudtunk nekik egy biztos pontot mutatni a nyárra, számolhattak azzal, hogy ha a járványhelyzet engedi, Művészetek Völgye biztosan lesz. Hosszú évek óta dolgozunk a hazai kulturális élet szereplőivel, szerintem nincs olyan, aki az elmúlt harminc fesztivál alatt ne járt volna nálunk, bízunk egymásban, közösek a céljaink.
„Nem szeretnénk magasabb tiszteletdíjakat fizetni”
A zenekaroknak az utóbbi időben nagyon kevés pénz jutott, tekintettel arra, hogy a koncertek kiestek. Ez meglátszik-e azon, hogy mennyit kérnek a fesztiválon való fellépésért, tehát többe kerül-e egy zenekart leszervezni egy 2021-es fesztiválra, mint azelőtt?
Süli András: Nem tudok ezen a fronton egységes trendekről beszámolni. Mi számos kérdésben igyekeztünk rugalmasak lenni és segíteni a zenekarokat, de ugyanakkor jeleztük, hogy a bizonytalan körülmények között mi is jelentős kockázatot vállalunk a fesztivál megszervezésével, ezért nem szeretnénk magasabb tiszteletdíjakat fizetni annál, amit a zenekarok ismertsége, keresettsége indokol.
Oszkó-Jakab Natália: Nálunk a szokásos, egyik évről a másikra érzékelhető áremelkedés volt meg, a normál emelkedések mértéke szerint. Senki nem kérte az előző tiszteletetdíjának a többszörösét, vagy inkább akár a felét a pandémia hatására, vagyis nincs nagy eltérés egyik irányba sem emiatt.
„Jó lett volna, ha hamarabb tudjuk, milyen szabályozás vár ránk”
A Music Hungary Szövetség elmondása szerint a tervezhetőség kérése „üres fülekre talált”. Ebből ti mit tapasztaltatok?
Süli András: Egy sosem látott járványhelyzet mindenkinek feladja a leckét döntéshozóktól szervezőkig, vendéglátósoktól háttérmunkásokig. Nyilván jó lett volna, ha hamarabb tudjuk, milyen szabályozás vár ránk a nyáron, de a másik oldalon mindenképp pozitívum, hogy vannak törekvések a szakmai szereplők megsegítésére, az újraindulás megkönnyítésére.
Oszkó-Jakab Natália: Szerencsére a Művészetek Völgye fesztivál sok szempontból kiemelt segítséget kap, így mi nem panaszkodhatunk, de tudjuk, hogy sokan tudnak kevésbé tervezni idén, de ez a jegybevétel mértékének bizonytalansága miatt is van a legfőképp.
„A 2020-as évet mindannyian megsínylettük”
Idén volt olyan fesztiválszervezés, akik a védettségi igazolvány feltétele miatt nem tartották meg rendezvényüket. Biztosan hallottatok a Rockmaraton döntéséről. Bár Metal Factory néven gyakorlatilag ugyanaz a fesztivál meg lesz tartva, ettől függetlenül mi a véleményetek erről, mint fesztiválszervezők?
Süli András: Azt gondolom, hogy a színtér valamennyi szereplője az összes tényezőt mérlegelve, autonóm módon hozta meg a döntését a hozzá köthető fesztivál vagy fesztiválok idei sorsáról. Mi kezdettől fogva úgy készültünk, hogy ha egyáltalán lehetséges megnyitni idén a fesztivál kapuit, akkor oda védettségi igazolvány kell majd. Messze nem csak a fesztiválok miatt tartjuk ezt fontosnak, hiszünk abban, hogy a védőoltásoknak köszönhetően talán már nem kell többször majd teljesen behúzni a féket a koncertek világában, a zenei- és rendezvényes szektorban.
Oszkó-Jakab Natália: Ahogy fent említettem, nekünk szempont volt a szervezésnél, hogy a fellépőknek, művészeknek egy biztos pont lehessünk a nyáron. A 2020-as évet mindannyian megsínylettük. A zenészek, művészek szinte fellépés nélküli évet zártak és a visszajelzések alapján azt láttuk, hogy a közönségünk is szomjazik a kulturális együttlétre, programokra. Fontos lépésnek tartjuk, hogy ha bizonyos korlátozásokkal is, de meg tudjuk tartani a Művészetek Völgyét és reméljük, hogy hamarosan teljesen magunk mögött tudhatjuk ezt a nehéz időszakot. A közönségünk szerencsére megértő a védettségi igazolás bevezetése felé, így nálunk ez nem okozott fejtörést, így július 23. és augusztus 1. között sokakkal tudunk ünnepelni a 30. Művészetek Völgye fesztiválon. 🙂
A Campus és a Művészetek Völgye fesztiválok
A Campus fesztivál (07.21 – 07.25.) programjáról itt olvashattok, jegyeket, pedig itt tudtok vásárolni.
A Művészetek Völgye (07.23. – 08.01.) programjai közül itt válogathattok, jegyeket pedig itt tudtok vásárolni.