A Soomaa Nemzeti Park Európa egyik legnagyobb épen maradt tőzegláprendszerét március és április környékén árvíz önti el. Ezért hívják itt ezt az időszakot az ötödik évszaknak.
A nemzeti parkot 1993-ban hozták létre Pärnu és Vijandi megyék közöt, mey Észtország délnyugati részéntalálható. A park 390 négyzetkilométernyi területet ölel fel, sűrű erdőket, természetes medrükben kanyargó folyókat, csatornákat, lápokat, ártéri gyepeket, illetve ezek páratlanul értékes élővilágát óvja.
Soomaa – vagyis „lápok földje” – egy alacsonyan fekvő medencében található a Sakala-felvidék nyugati lejtőin, folyói ilyenkor március-április környékén pedig nem képesek megbirkózni azzal a hatalmas mennyiségű vízmennyiséggel, mely a téli olvadást követően a hegyekből érezik meg. A Navesti, a Halliste, a Raudna, a Kopu, a Toramaa és a Lemmjogi folyók mind összegyűlnek Soomaában, de csak a Navesti folyik ki a Balti-tengerig. Ennek az áradásnak következménye a Riisa ártér megalakulása, mely egy természetes medence. 175 négyzetkilométert tesz ki, amelyet Észak-Európa legnagyobb árterének tekintenek.
A BBC szerint a parkon belül körülbelül 70 ember lakik, főleg erdészek és gazdák, akik megtanultak együtt élni az áradásokkal, fel vannak készülve rá, hogy a víz akár hetekre is elvághatja őket a külvilágtól, és arra is, hogy hosszú napokra az otthonukban ragadhatnak. Az áradások idején csónakokkal közlekednek, itt még mindig használnak hagyományos, fatörzsből készített kenukat is – írja a Földjáró.
(BBC)