Sajnálatos módon továbbra sincs előrelépés a szombathelyi oltópontok ügyében, amely március 12. óta húzódik. Szerkesztőségünk a város polgármesterét, Dr. Nemény Andrást kérdezte ennek kapcsán.
Korábban Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet a szombathelyi oltópontok megnyitásának meghiúsulására, amelyről mi is beszámoltunk.
Szombathely önkormányzata a háziorvosok közös kérésének eleget téve 14 oltópont kialakítását tervezte városszerte, amelyre a kormányhivatal zökkenőmentesen megadta az engedélyt, sőt hangsúlyozták, hogy „a polgármesternek a rendkívüli helyzetben joga van az élet védelméhez szükséges intézkedésekhez.„
Az engedélyhez szükséges dokumentumokat a kormánymegbízott, Harangozó Bertalan aláírta, és a város a hivatal előírásait betartva valósította meg az oltóhelyek kialakítását.
Március 12-én azonban a járási tisztifőorvos nem jelent meg az utolsó bejáráson, annak ellenére, hogy az ő feladata lett volna az általa korábban meghatározott feltételek teljesülésének a megállapítása. A vakcinák közben megérkeztek, a háziorvosok pedig várják, hogy elkezdhessék a lakosok beoltását.
Harangozó Bertalan, aki a Vas Megyei Vedelmi Bizottság elnöke, és a megyei oltási munkacsoport vezetője is egyben, azóta is elérhetetlennek bizonyul, a telefont sem veszi fel.
A kormányhivatal tehát zavaros és érthetetlen okokból váratlanul kihátrált a korábban közös megegyezésen alapuló, engedélyezett városi oltópontok támogatásából. Sőt a kormányhivatal az önkormányzati oltópontok megtekintése helyett politikai közleményt adott ki, amelyben az áll, hogy szerintük a polgármester „a baloldali pártok oltásellenes kampányának részeként zavart próbál kelteni az oltásokkal kapcsolatban„, illetve „valójában nem segíteni akar, hanem csupán politikai haszonszerzés vezérli.„
Ungár Péter az ezzel kapcsolatos sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szerinte szinte biztos, hogy az Országgyűlés Alelnökének és Szombathely országgyűlési képviselőjének, Hende Csabának a politikai döntése áll a háttérben, akinek „a szombathelyi emberek egészségénél fontosabb az, hogy a Fidesz jó színben tűnjön fel, és az ellenzék rossz színben tűnjön fel.”
A Jövő TV szerkesztősége többek között Ungár Péter ezen kijelentésének kapcsán is kérdezte Szombathely polgármesterét, Dr. Nemény Andrást.
Jövő TV: Hogyan áll most ez az ügy? Mit tud az önkormányzat: lesz-e változás, vagy ez a döntés már véglegesnek számít a Fidesz részéről?
Nemény András: Azt hangsúlyoznám, hogy a szombathelyi, városi oltópontjaink működését nem a Fidesz vagy a kormány tiltotta meg, hanem Harangozó Bertalan kormánymegbízott, a Vas Megyei Oltási Csoport vezetője és a Vas Megyei Védelmi Bizottság elnöke volt az, aki az elkészült oltópontok végső bejárásán nem jelent meg és azóta is elérhetetlen.
Jövő TV: Hogyan halad most az oltakozás Szombathelyen? Mik azok a pontos problémák, amelyekre a háziorvosok panaszkodnak? A javaslat meghiúsulása hogyan fog kihatni a város oltakozási szervezésére a továbbiakban? Mi lesz a készenlétbe helyezett oltópontok sorsa?
N. A.: A szombathelyi háziorvosok legnagyobb problémája, hogy a szombathelyi rendelők alkalmatlanok mind az ütemezett (20 fő/nap), mind pedig a tömeges (50 fő/nap) oltásokra elmondásaik alapján. Egy-egy rendelőben általában páros praxisok vannak, így az oltásra és „a normál” betegellátásra érkezők együtt várakoznak, ami a jelenlegi helyzetben, amikor magas a fertőzések száma, különösen veszélyes.
Emellett az oltással kapcsolatos adminisztráció is komoly feladatokat jelent, ezeket is nehezen tudják ellátni az orvosok.
Ezért alakítottunk ki a háziorvosokkal és kormányhivatal illetékeseivel oltóhelyeket városunkban, ahol a háziorvosok munkáját mintegy 150 főből álló háttérszemélyzet támogatta volna.
A három oltóhely kialakítása a megyei oltási munkacsoport ajánlásai alapján meg is történt, ezekről folyamatosan tájékoztattuk a Kormányhivatalt is.
Sajnos az oltóhelye megnyitásához szükséges bejárás előtt kormánymegbízott úr köddé vált, a bejárást a kormányhivatal azóta sem végezte el többszöri kérésünk ellenére sem. Kormánymegbízott úr a telefont sem veszi fel, annak ellenére, hogy korábban jó munkakapcsolat alakult ki közöttünk. Jelenleg várunk.
Abban a pillanatban, hogy hozzájárulnak az oltóhelyek megnyitásához, meg fogjuk nyitni azokat. Annyit tudtunk tenni, hogy a háziorvosok számára az oltóhelyek protokolljában kidolgozott telefonos háttérsegítséget biztosítjuk jelenleg is.
Jövő TV: Harangozó Bertalan azóta hajlandó volt-e beszélni Önnel az ügyről?
N. A.: A kormánymegbízott urat nem érem el. Megkereséseimre, sms-re és e-mailre sem válaszol, illetve nekem a telefont sem veszi fel.
Jövő TV: Valóban lehetséges-e az, hogy amint ezt Ungár Péter elmondta, Harangozó Bertalan reakciója mögött Hende Csaba politikai döntése áll? Mit gondol erről a szombathelyi városvezetés, illetve Ön, mint polgármester?
N. A.: Csak feltételezem, hogy kormánymegbízott úr utasítást kaphatott, és maga is vívódik a lelkiismeretével, és úgy vélem, a népegészségügyi osztályon dolgozó orvosok is ezt teszik. Egyrészt az esküjük miatt, másrészt pedig ők kapták feladatul az oltóhelyek ellenőrzését, és mivel ez elmaradt, nem tudjuk megnyitni az oltási pontokat, amiket – hangsúlyozom – nem mi találtunk ki.
Az oltóhelyek kijelölése Harangozó úr levele alapján történt. Eszerint a polgármester joga, hogy a védekezés során átmeneti jelleggel döntsön „az élet védelméhez szükséges intézkedések” felől. A döntés a háziorvosok kérésére új oltópontok kialakítása volt. Ezzel segítjük a munkájukat és készülünk fel még időben a tömeges oltásokra.
Éppen az állami oltások indulásakor tapasztalt problémákat akartuk megelőzni azzal, hogy a fokozatosan elindított oltópontokkal időben tapasztalatot szerezve a legjobb helyzetbe hozzuk az oltakozni akaró szombathelyieket a tömeges oltások indulásakor.
Bízom benne, hogy semmilyen politikai érdek nem írja felül a ránk bízott emberek egészségének védelmét.