A betétdíjas üvegvisszaváltási rendszer bevezetésének lehetőségéről szóló kutatás eredménye szerint a megkérdezettek jelentős része a visszaváltó automaták elhelyezését támogatja, melyeket elsősorban nagyáruházakban látnának szívesen – hangzott el hétfőn a veszprémi Pannon Egyetemen a kutatás eredményeit bemutató rendezvényen.
Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára az eseményen közölte: az a cél, hogy minél nagyobb arányban visszaválthatók legyenek a különböző csomagolóanyagok. Hozzátette: a tervek szerint 2021 végén, 2022 elején indul el a rendszer Magyarországon, kezdetben az üveg és fém csomagolóanyagokat lehet majd visszaváltani, később más anyagokat is, például a kozmetikai termékek csomagolásait.
Az ITM illetékese azt is elmondta, hogy éves szinten mintegy 18 millió tonna hulladék keletkezik Magyarországon, melynek jelentős része települési hulladék. A műanyag hulladéknak jelenleg 35 százalékát hasznosítják újra, 2035-ig ezt az arányt az uniós előírásnak megfelelően 55 százalékra kell emelni. Az üvegvisszaváltó rendszer kialakítását célzó kérdőíves felmérés szerint a válaszadók 85 százaléka összegyűjtené a palackokat. Németországban már 2003 óta működik az üvegvisszaváltó rendszer, amelynek segítségével a csomagolóanyagok mintegy 98 százalékát gyűjtik össze.
Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja szerint az egyik legnagyobb környezetvédelmi probléma a nagymennyiségű hulladék összegyűjtése és hasznosítása, hiszen a lakosságszám növekedésével egyre inkább nő a hulladék mennyisége is. “A hulladék nem szemét, lehetőségként kell tekinteni rá” – mondta. Az üvegvisszaváltással kapcsolatos kérdőívet mintegy 20 ezer ember töltötte ki, 91 százalékuk számára kiemelten fontos a környezetvédelem, ám sokak szerint azon múlhat a rendszer sikeressége, hogy mekkora összegben határozzák meg a betétdíjat. (MTI)