A Jövő TV hétharminc című reggeli műsorában Szegő Judit, a Levegő Munkacsoport éghajlatvédelmi projekt vezetőjével a klímaváltozás elleni harcról, a szemétégetés kockázatairól, a Levegő Munkacsoport tevékenységéről, valamint a pilismaróti kavicsbánya-építés kockázatairól beszélgettünk.
A hétharmincban Szegő Judit beszélt a Plan Up Life nevű projektről, melynek lényege, hogy öt EU-tagállam dolgozik együtt a tagállamok számára kötelező nemzeti energia- és klímatervek véleményezésén, valamint javaslatok kidolgozásában. Arra is kitért, hogy a Levegő Munkacsoportnál többek között közlekedésügyi, településrendezési, és a háztartási tüzelés témáját érintő kérdésekkel foglalkoznak, illetve javaslatcsomagokat dolgoznak ki.
Kérdésünkre, miszerint figyelembe veszik-e a döntéshozók a munkacsoport javaslatait, Szegő Judit elmondta: a kormány a kötelezettségén túl nem igazán kéri ki a véleményüket, mint ahogy sok más civil szervezetét sem. Az önkormányzatok esetében már más a helyzet, mivel a településeknek klímastratégiát kell kidolgozniuk, így részükről nagyobb nyitottság tapasztalható.
A Levegő Munkacsoport aktív kampányt folytat a kommunális szemétégetés felszámolásáért is – ugyanis a lakossági hulladékának 2/3-a még mindig égetés formájában tűnik el – ami Szegő Judit szerint a megfelelő tüzelőanyagok átadásával lehetne orvosolni.
A pilismaróti kavicsbánya ügyével kapcsolatban megjegyezte: nem csak a tágabb, hanem a szűkebb közvélemény is csak a héten értesült a kavicsbánya építésének tervéről, így a Levegő Munkacsoport álláspontja szerint az elsődleges probléma a társadalmi egyeztetés teljes hiánya. Véleményük szerint továbbá el kellene kerülni a kavics- és homokbányák nyitását, sokkal inkább az újrafelhasználásnak kellene előtérbe kerülnie az építőanyagokkal kapcsolatban.
A beruházás következtében kialakuló bányatavak miatt a talaj vízszintje csökken, ami rendkívüli módon kihat a környező területek mezőgazdaságára is, továbbá a kiszáradás veszélye is fennáll.
Áll a bál Pilismaróton az építendő kavicsbánya miatt, lemondott a polgármester – Jövő TV
Tegnap már beszámoltunk arról, hogy a Dunakanyarban található Pilismaróton tiltakozásba kezdtek a helyi civilek, ugyanis a községben homok-kavics bányát akarnak létesíteni több mint 120 hektáron. Amellett, hogy a pilismaróti lakosok aláírásgyűjtésbe kezdtek, az önkormányzat honlapján kedden reggel egy közlemény is megjelent, mely szerint a település lakói helyi népszavazást kezdeményeztek, melyben az alábbi kérdést tennék fel: “Hozzájárul-e, a tervezett sóderbánya műveléséhez szükséges területi besorolás megváltoztatásához, Pilismarót község Településszerkezeti tervében, Kidz-ről Kb-B-re?”