Ellenszavazat nélkül fogadta el a parlament az orvosok béremeléséről szóló törvényjavaslatot, amit a Magyar Orvosi Kamara javaslatai alapján terjesztettek az Országgyűlés elé.
A törvény lényege, hogy az állami vagy önkormányzati fenntartású egészségügyi ellátóhelyeken dolgozó orvosok bére 2023-ra, több lépcsőben, a szakmában töltött évek számától függően, bruttó 687 ezer és 2,38 millió forint közötti összegre emelkedik. A törvény azonban a béremeléssel együtt változtat a közegészségügyben dolgozó orvosok jogállásán, az eddigi közalkalmazotti státusz helyett egy új fogalmat vezet be, az egészségügyi szolgálati jogviszonyt.
Az ebben a státuszban dolgozó orvosok lesznek jogosultak a megemelt bérekre, ám vállalniuk kell, hogy nem végeznek más kereső tevékenységet.
A szabály alól kizárólag egy adott kormányzati szerv külön rendeletével mentesülhetnek az orvosok. Azt a szabályt azonban nekik is be kell tartaniuk, hogy egészségügyi szolgálati jogviszonyuk keretében, államilag finanszírozott ellátásban nem láthatnak el olyan beteget, akit ugyanazzal a problémával már magánellátásban kezeltek.



További újdonság, hogy az egészségügyi szolgálatot teljesítő orvosok szükség esetén akár két évre is átvezényelhetők lesznek más, a lakóhelyüktől távoli, állami vagy önkormányzati fenntartású egészségügyi intézménybe. Fontos részlete a törvénynek az is, hogy a hálapénz büntetőjogi kategóriába esik ezentúl, így ez a Büntető Törvénykönyv módosítása alapján egy év szabadságvesztéssel büntetendő.
A hétfőn benyújtott eredeti törvényjavaslat kapcsán a Magyar Orvosi Kamara több ponton is kritikát fogalmazott meg, ám ezeknek csak egy részét építette végül be a módosító javaslatokba.
Az orvosi kamara nem fogadja el az új bértáblát – Jövő TV
A minap számoltunk be róla, hogy sikerült megegyezni a Magyar Orvosi Kamarának a kormánnyal, méghozzá abban, hogy évtizedek óta nem látott bérfejlesztést kapjanak az orvosok. Ám csak ezután jött a fekete leves, ugyanis a Magyar Orvosi Kamara (MOK) megvizsgálta a kormánynak az orvosok béremelésére vonatkozó, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvénytervezetét, aminek több részét is elfogadhatatlannak tartják.
Az eredeti javaslat szerint a kamara által javasolt bértől 20 százalékban felfelé és lefelé is eltérhetett a munkáltató, az elfogadott törvény szerint ez már csak felfelé lehetséges. A törvényjavaslat módosult azzal, hogy a felsőfokú tanulmányaikat lezáró szakvizsga megszerzése nélkül nem léphetnek a harmadiknál magasabb bérfokozatba.
Az elfogadott törvény 2020. november 18-án lép hatályba, az orvosok viszont csak a jövő évben, 2021. január 1-je után kerülnek át egészségügyi szolgálati jogviszonyba.